Kelner! Więcej sztuki poproszę! Czyli gdzie jej szukać jak nie w muzeum

Fot. Ania Ulanicka

Muzea kocham chyba od zawsze. Jakakolwiek podróż zagranicą musiała się kończyć jakąś wizytą w muzeum, gdzie mogłabym nasycić swoją duszę artystyczną pięknymi obrazami. Orłem z historii sztuki nie jestem ale jednak czerpię niesamowitą przyjemność z szukania ciekawostek, czytania o obrazach czy historii artysty.

W Muzeum Narodowym w Warszawie mieliśmy kilka świetnych wystaw i jedną z nich bardzo zapadła mi w pamięci poświęcona dziełom Mark Rothko. To były pierwsze obrazy z nurtu abstrakcyjnego, które tak mnie poruszyły! Wtedy zrozumiałam, że abstrakcja nie jest taka zła jak ją malują!

Wiadomo, że zobaczenie tego na żywo, a w internecie to są zupełnie różne światy i miałam tego wielokrotnie dowód ale w obliczu pandemii i zamkniętych muzeów człowiek ratuje się czym może.

Dosłownie usycham z tęsknoty za muzeami!

Nie tylko za obrazami ale i za wielkimi, majestatycznymi pomieszczeniami, pełnymi wymownej ciszy.

Z tej tęsknoty postanowiłam nieco poszperać w internecie i znalazłam kilka perełek, dzięki którym sztukę ma się dosłownie na co dzień i…w kieszeni!

Są to aplikacje do ściągnięcia na telefon, które przetestowałam i mogę śmiało je polecić. Nawet tym osobom, które uważają, że nie znają się kompletnie na sztuce. Albo takim co by chcieli się nieco podciągnąć z wiedzy – jak ja.

Także zapraszam do penetrowania ich!

Artly – To aplikacja taka…na przystawkę. Jest bardzo prosta, zawiera w sobie najbardziej topowych artystów z topowymi obrazami. Dla osób zaczynających przygodę z historią sztuki jest w sam raz, tak żeby nie dostać kręćka i nie zwalić się z nóg od natłoku informacji na raz. Jest też bardzo prosty quiz, pozwalający na powiązywanie dzieł z nazwiskami autorów.

ARTLY

Art-droid – Jak dla mnie jest trochę toporna w użyciu, ale da się z niej korzystać. Szybko można wyszukać artystów po danym okresie, ruchu artystycznym, szkole, a nawet pochodzeniu. Na pewno bym z niej korzystała, ucząc się do matury z historii sztuki! Jest w wersji angielskiej.

ART-DROID

Google Arts&Culture – To moja jedna z TOP aplikacji. Oprócz wyszukania artystów, technik, nurtów w sztuce, wydarzeń historycznych to są też artykuły i masa interaktywnej zabawy. Dzięki tej aplikacji ułożysz puzzle z danym dziełem, pokolorujesz dzieło, znajdziesz swoją podobiznę na obrazach.

A propos robienia sobie selfie.

Sugerowałabym jakoś się uczesać, bo kiedy zrobiłam na próbę selfie w dresie, bez makijażu i związanymi włosami to wyszukało mi w większości…facetów.

GOOGLE ARTS&CULTURE

DailyArt – I na sam koniec wielki, soczysty deser! Zakochałam się w tej apce! Prosta, intuicyjna w użyciu. Codziennie dostaje się powiadomienia o losowym dziele sztuki. Jest do niego krótki opis, tytuł i nazwisko artysty, wielkość dzieła, technika oraz jego miejsce pobytu. Jest dostępna w kilku wersjach językowych, w tym polski.

Smaczku dodaje fakt, że DailyArt został stworzony przez Polaków, a na czele stoi Zuzanna Stańska.

Warto wykupić wersję PRO, jednorazowa opłata i jest dużo większy dostęp do wiedzy. Można wyszukać po dziełach, artystach, muzeach.

Ale i tak najfajniejsze są powiadomienia. Taki szybki zastrzyk historii sztuki w ciągu dnia!

DAILYART

 

Ogromnie cieszę się, że powstały takie aplikacje i dzięki nim mamy taki łatwy dostęp do sztuki. I z tego co obserwuję to powoli sztuka staje się coraz bardziej przystępna w odbiorze. I dobrze! Bo po co z tego robić jakieś ą, ę kiedy można się tak świetnie bawić!

Dajcie znać czy któraś aplikacja przypadła Wam do gustu!

ANIA / @aneczkajestem_
ANIA / @aneczkajestem_

Pisanie dla Was jest samą przyjemnością! Dziękuję, że tu trafiliście i wspólnie odbywamy artystyczną podróż. Moim celem jest pokazanie świata artystów bez pretensjonalności i że SZTUKA jest dla wszystkich.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

- O MNIE -

Cześć, nazywam się Ania Materska. Maluję co mi w duszy zagra. Lub nie zagra. Bloguję dla tych, co mają odwagę tworzyć lub chcą poznać świat artystów od poszewki.

– NAPISZ DO MNIE –