Jak stworzyć moodboard?

Fot. Ania Ulanicka

Znasz to uczucie kiedy ilość inspiracji Cię przytłacza? Albo w pewnym momencie podoba Ci się już WSZYSTKO i jesteś z powrotem u punktu wyjścia, bo nadal nie ma zebranych inspiracji. Błędne koło.
O, albo ten problem. Kiedy już są zebrane inspiracje, ale są nie uporządkowane i w efekcie zapomniałeś/aś w trakcie projektu w jakim kierunku to miało pójść!

…Znam to.

Z ciekawostek na moich uczelniach artystycznych nigdy nie uczono jak właściwie to robić. Metodą prób i błędów jakoś się udawało to robić, ale patrząc z perspektywy czasu, bardzo źle do tego podchodziłam i w efekcie prawie żadna moja praca mi się nie podoba, nie są wypieszczone (chociaż wtedy myślałam, że są), trochę chaotyczne. Tak jakby wszystko mi się podobało na raz i próbowałam wszystko na raz zawrzeć w moim projekcie.

Czym jest moodboard?

Trochę się wymądrzę, ale…z ang. mood oznacza nastrój, a board tłumaczy się jako tablicę. Stąd możemy to nazywać także jako:

– Tablica nastroju

– Tablica inspiracji lub zestawienie inspiracji

– Plansza stylistyczna

Jak wiele moich projektów zaczynam z reguły od tworzenia moodboard’u, czyli tablicy inspiracyjnej. Całe rzesze inspiracji! Od zdjęć po typografię, poprzez tekstury, rysunki, kolaże, kształty…Cokolwiek.

Po co tworzyć?

Dzięki niemu ogarniesz chaos. Po prostu. Tablica inspiracyjna pomoże Ci rozsupłać kłębek myśli! Pomoże Ci:

– Uporządkować myśli i pomysły

– Nadać kierunek w projekcie

– Dostarczy Ci inspiracji

– Zachować spójność materiałów

– Skoncentrować się

Bardzo lubię to robić, zazwyczaj wtedy mam sama ze sobą burzę mózgu i wysyp pomysłów. Fajne jest to, że ćwiczy to także kreatywność. Nie wypadam z obiegu, tylko cały czas jestem przyzwyczajona do ciągłego analizowania, przetwarzania treści i wyciągania z nich wszystko to co moim zdaniem będzie najlepsze do moich ilustracji.

Z czego się składa?

Tak naprawdę…ze wszystkiego. Czasem nawet pociągnięcie pędzla potrafi zainspirować. Czy też idąc ulicą dostrzeżesz fajny kształt np. kałuży. Mnie kiedyś zainspirowała…terakota w łazience do projektu obuwia na studia.

Zdaję sobie sprawę, że z terakoty trudno jest zrobić moodboard haha, ale wystarczy zrobić z tego szkic lub zdjęcie i zawrzeć to w swojej bazie inspiracji. Miej otwartą głowę i obserwuj.

W moodboardzie mogą się znaleźć szkice, fonty, plamy, kształty, kreski – co tylko zechcesz i tylko jeśli faktycznie to Cię inspiruje i czy odpowiada to klimatowi marki czy projektu.

Jak wygląda proces tworzenia

Zacznij najpierw od stworzenia wokół tego klimatu. Czy to ma być spokojne, zrównoważone, eleganckie? Czy to ma być krzykliwe, abstrakcyjne, odważne? Skoncentruj się na 5 cechach, które mają określić Twój projekt.

Jak już to określisz, zbuduj wokół tego bazę inspiracji. Z początku nie przejmuj się ilością. Pakuj tam co Ci się żywnie podoba. A kiedy już to zrobisz – uporządkuj. Zerknij na te cechy i przeanalizuj, które inspiracje najbardziej odpowiadają tym cechom.

Na podstawie inspiracji można określić też paletę kolorów na jakiej będziesz bazować. Nie wiesz jak?

Jeśli nie masz programu graficznego, odsyłam na stronę Image Color Picker. Tam można załadować wybrane zdjęcie i od razu Ci wystawi paletę kolorów lub samemu najechać kursorem i kliknąć na obszar jaki nam się podoba, żeby uzyskać wszystkie o nim informacje.

Skąd czerpać źródła?

Najpopularniejszym miejscem do przeczesywania inspiracji jest Pinterest, ale równie dobrze może to być Instagram, Behance, Unsplash, albumy ze zdjęciami, książki, magazyny…

Wszystko zależy o tego czego poszukujesz i w jaki sposób chcesz wykonać. Można zeskanować, a można i własnoręcznie wycinać i układać. Ewentualnie wydrukować i powiesić sobie na swojej tablicy.

Potraktuj to jako kreatywną zabawę!

Na czym tworzyć moodboard?

Mamy inspiracje…ale gdzie je tworzyć? Zobacz gdzie:

Pinterest – można zapisywać jako obrazki na swoim komputerze, ale sprytnie rozwiązuje to Pinterest, gdzie można utworzyć własną tablicę. Mało tego, można zrobić prywatną, taką do której nikt inny nie będzie miał dostęp lub zaprosić wybrane osoby.

Canva – piękny moodboard można utworzyć bardzo prosto i bezpłatnie w Canvie online. Wystarczy utwórz projekt, można samemu wybrać rozmiar, a następnie załadować swoje obrazki.

Programy graficzne – ja zwykle śmigam w Photoshopie. Myślę, że nada się InDesign czy Illustrator, ale pakiet Adobe jest płatny i z abonamentem miesięcznym. Można wypróbować na jakiś określony czas darmowo, ale to wiąże się od razu z nauką programu. Są na tyle rozbudowane, że praktycznie nie da się stworzyć coś swojego od ręki.

Kolaż, wydruki – bardzo fajna opcja, ale i też czasochłonna. Wymaga przejrzenia magazynów, skanowania albumów, wydrukowania sobie zdjęć, wybierania, wycinania, klejenia, zapisywania…Opcji jest bardzo dużo! Bardzo lubiłam to robić w liceum tak po prostu, nawet nie dla jakiegoś projektu!


Jak stworzyć moodboard – Podsumowanie w czterech krokach!

  1. Stwórz klimat. Znajdź 5 cech, które będą charakteryzować Twoją markę lub projekt.
  2. Zbuduj bazę inspiracji. Wszystko co Cię zainspiruje!
  3. Jeśli nazbierało się tego sporo – uporządkuj. Sprawdź, które najbardziej odpowiadają tym 5 określonym cechom.
  4. Zacznij tworzyć swój piękny moodboard! Czy to Pinterest, czy to w Canvie, czy to własne wycinanki.

Pamiętaj!

Moodboard nie jest ostatnim elementem projektu, a zaledwie zalążkiem! Sam w sobie jest jedynie inspiracją do dalszych działań. Nie spinaj się! Baw się na całego 🙂 Jeśli potrzebujesz podpowiedzi jak ułożyć, skomponować to wystarczy na stronie Pinterest wpisać moodboard i tam jest ich masa do podejrzenia!

ANIA / @aneczkajestem_
ANIA / @aneczkajestem_

Pisanie dla Was jest samą przyjemnością! Dziękuję, że tu trafiliście i wspólnie odbywamy artystyczną podróż. Moim celem jest pokazanie świata artystów bez pretensjonalności i że SZTUKA jest dla wszystkich.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

- O MNIE -

Cześć, nazywam się Ania Materska. Maluję co mi w duszy zagra. Lub nie zagra. Bloguję dla tych, co mają odwagę tworzyć lub chcą poznać świat artystów od poszewki.

– NAPISZ DO MNIE –